Podnikatelé a EET

Nebojte se EET - pomůžeme Vám a kromě jedné návštěvy Finančního úřadu můžeme udělat vše za Vás

Máte zájem o pokladní systémy EET? Podrobnosti najdete zde.

Nejdůležitější informace:

Ministerstvo financí již dva roky přiděluje podnikatelům autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb. Podnikatelé si je mohou vyzvednout elektronicky i osobně na jakémkoliv finančním úřadu. 

To je první a důležitý krok k evidenci tržeb. Podnikatel se pomocí získaných autentizačních údajů následně přihlásí do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Poté, co uvede údaje o provozovnách, může v dané aplikaci získat digitální certifikát. Certifikát je nutné nainstalovat do pokladního zařízení, jehož prostřednictvím bude podnikatel evidovat tržby.

Každý podnikatel dostane na požádání přihlašovací údaje do systému elektronické evidence tržeb.

Přede dvěma roky tehdejší ministr financí Babiš vypustil z úst mimo jiné tuto větu: „Česko je poslední ze zemí visegrádské čtyřky, která ještě nemá EET,“ řekl Babiš. „Finanční správa nebude nikoho pronásledovat. Bude benevolentní,“ dodal. Jaká je skutečnost už dnes ví každý kdo nechce strkat hlavu do písku. Kontroly připomínající spíše návštěvu STB, drakonické pokuty, arogantní, povýšenecké a drzé chování státních úředníků, buzerace, buzerace, buzerace, ... Tak to bohužel je, stát se stává nepřítelem podnikatelů a z těch se doslova stává štvaná zvěř. A dokud z nějakého, normálním lidem naprosto nepochopitelného, důvodu bude část obyvatel této země i nadále volit Babiše, bude to tak i nadále. Je proto naprosto nutné předcházet problémům a připravit se na EET v okamžiku kdy víte, že se Vás bude týkat, nenechávat věci na poslední chvíli a v případě, že již evidujete a nastane nějaký problém, řešit jej ihned.

Elektronická evidence tržeb (EET) již měla být dokončena v letošním roce, po zásahu Ústavního soudu se tak nestalo a z největší pravděpodobností dopadne "kladivo na podnikatele" v roce 2019. A opět z největší pravděpodobností se obě vlny spojí. Koho se tedy budou týkat? Evidovat tržby budou muset maloobchodní a velkoobchodní firmy, dále stánkaři, farmáři na trzích, řemeslníci, poskytovatelé služeb (kadeřnice, maséři, ...), právníci, lékaři, svobodná povolání, stručně řečeno až na naprosté výjimky prostě všichni.

Tou výjimkou jsou např. e-shopy kde se platí převodem nebo kartou.Neziskové organizace jsou z EET zcela vyloučeny, stejně jako například školní jídelny, které jsou provozovány příspěvkovou organizací.

V případě poruchy přístroje, který vydává doklady podle požadavků MF, mohou obchodníci v momentě zprovoznění přístroje vložit součet všech chybějících tržeb jednou operací naráz. 

Některá upřesnění:

  • Spropitné bude předmětem evidence pouze tehdy, když bude plynout podnikateli. Spropitné pro personál nebude EET podléhat.
  • Evidenci nepodléhají prodeje přebytků ze zahrádek, tedy nepodnikatelské příjmy.
  • EET se nevztahuje na ojedinělé příjmy, tedy výjimečné příjmy v hotovosti nebo příjmy výjimečné svým charakterem, například za ojedinělý prodej vyřazeného majetku.
  • Veřejně prospěšní poplatníci nebudou evidovat tržby ze své hlavní činnosti. Pokud však vedle této činnosti budou i podnikat, evidence se jich už může dotknout.
  • Školní jídelny provozované příspěvkovou organizací mají režim veřejnoprávní instituce, jsou tedy z evidence vyloučeny. Pokud půjde o školní jídelnu soukromé školy, neeviduje stravování žáků a zaměstnanců, musí však evidovat tržby od třetích osob.
  • V případě poruchy pokladního zařízení může podnikatel normálně pokračovat v přijímání tržeb. Vzhledem k tomu, že jde o jím nezaviněný stav, nebude za nevydání účtenky a nezaevidování tržby sankcionován. Tržby z tohoto období musí následně zaevidovat jednou sumární částkou.
  • S údaji o tržbách zasílaných on-line již nejde, na rozdíl od registračních pokladen, následně manipulovat. Manipulace s údaji o tržbách před odesláním pak budou odhaleny na základě analýz zasílaných údajů. Za nezaevidované tržby nebo nevydanou stvrzenku hrozí postih až půl milionu korun.

 

Máte zájem o pokladní systémy EET? Podrobnosti najdete zde.

 

int(1)

Novinky

Kontaktujte nás

!FIRMA

Hhjhsajfhhsadf 123
Hhjhsafjhhj 123 45

E-mail: !EMAIL
Tel.: !TELEFON


Zvětšit mapu